Performance a výstava Jasmin Schaitl z Rakouska a Williama „Bilwa“ Costy ze Spojených států, umělecké dvojice, která společně působí od roku 2013 a až do dneška se zúčastnila rezidenčních pobytů ve Vídni, Berlíně, Helsinkách, Talinu nebo Istanbulu, kde společně vystupovali, vystavovali nebo vedli umělecké dílny, je pokračováním výstavního projektu galerie Cella, zaměřeného v letošním roce na akční a performativní umění.

Schaitl a Costa ve svém díle pro Cellu a Hovorny pracují s pojmem linie. Linie se v jejich tvorbě dají považovat za něco, co specifikuje prostor, čas, ale také ryze abstraktní veličiny. Schaitl s Costou tyto linie zkoumají, narušují a přetvářejí, hledají jejich potenciál a sledují, jak linie ovlivňují jejich spojení, jejich vlastní vztah a prostor, ve kterém se ocitají.
Výstava bude zahájena 16. dubna v 18 hodin performancí připravenou pro prostory Hovoren. Poté se celá akce přesune do galerie, kde umělci připraví site-specific instalaci.

 záznam akce v Galerii Cella

 záznam akce v Hovornách

 

 01 costa schaitl tn  02 costa schaitl tn  03 costa schaitl tn  04 costa schaitl tn
 11 costa schaitl tn  12 costa schaitl tn  13 costa schaitl tn  14 costa schaitl tn
 21 costa schaitl tn  22 costa schaitl tn  23 costa schaitl tn  24 costa schaitl tn

 

 

 

 

Aktualizováno (Pondělí, 23 Červen 2014 06:50)

 

Antonín  Brinda

e   s   e   n   c   e

brinda_pozv_web

brinda1_tn brinda2_tn
brinda3_tn
brinda4_tn brinda5_tn brinda6_tn

brinda_plak_web

 

ther_pozv

Fotografie z vernisáže:

ther_v1_n ther_v2_n
ther_v3_n ther_v4_n
ther_c1_n ther_c2_n ther_c3_n

Promítaný film:

Das wandernde Sternlein / Putující hvězdička, 2011, 20min, FullHD

Přběh začíná vyprávěním staré paní v sudetoněmeckém dialektu. Přivádí nás do časů pozdních třicátých let a vzpomíná, jak jedno z dětí, které znala, záhadně zmizelo v lese za podivných okolností. Procházíme přitom lesem v přítmí pozdního odpoledne, brzy bude úplná tma. Muž pronásleduje asi jedenáctiletého chlapce. Následně ho znásilní a uškrtí. Scéna je velmi realistická, ale zároveň nenaturalistická. Když násilník zmizí, máme detailní pohled na nehybné mrtvé tělo dítěte. Tělo pak skoro pohádkovým nebo spirituálním efektem zmizí, příroda sama po tomto násilném činu zahladí stopy.

 

Andrej Dúbravský

news/updates

pozv_dubrav_web

dub_d1_tn dub_d2_tn dub_d3_tn dub_d4_tn
       

 

Pozvanka__

 

Videodokumentace performancí Jana Steklíka a Tomáše Skalíka

Videodokumentace performancí Annegret Heinl a Jennifer de Felice

 
Více článků...